ali furkan yılmaz kişisel web blogu Ali Furkan YILMAZ 0454 606 0 616

HAKKIMDA

  • Ali Furkan YILMAZ
  • Ali Furkan YILMAZ
  • 9 Nisan 1994
    Giresun
    Grafik/Yazılım

Digitalocean sunucusuna Windows kurulumu

2018-10-22
bilisim

Aslında bu işlem karışık bir şekilde anlatıldığının aksine çok kolay ve çok kısa süren bir işlem. Digitalocean'dan aldığınız herhangi bir sunucu paketine bu işlemi uygulayabilirsiniz.

Öncelikli Digitalocean üyeliğimiz üzerinden Droplet oluşturalım. Bu noktada hangi paketi seçtiğinizin bir önemli yok. Tek önemli kısım sunucu versiyonunu Ubuntu 16.04.4 x64 seçiyoruz. İstediğiniz lokasyonu seçmek size kalmış.

undefined

Sunucumuzun kurulumu tamamlandıktan sonra sol menüden Droplets seçiyoruz ve gelen ekranda oluşturduğumuz sunucuyu seçtikten sonra gelen sayfada Recovery sekmesine giriyoruz. Sizi aşağıdaki ekran karşılayacak

undefined

Yukarıdaki resimdeki sayfayı açtığınızda ON butonuna tıklayıp sunucuyu kapatıyoruz. Sunucu kapandığında Boot from Recovery ISO seçeneğine tıklayıp OFF butonuna basarak sunucuyu tekrar açıyoruz. Sunucumuz açık konuma geldiğinde Console yazısına tıklayıp bağlanıyoruz sunucuya. Bizi bu sefer aşağıdaki ekran karşılayacak.

undefined

Yukarıdaki ekrana ulaştığımızda klavye üzerinden 6 tuşuna basıp entera basıyoruz. Ardından Shell ekranı gelecektir. Bu noktada sunucumuza kuracak olduğumuz Windows Server 2012 dosyasını çekeceğiz, bunun için aşağıdaki kodu koplayıp shell ekranına yapıştırıyoruz ve ardından entera basıyoruz.

wget O  https://jaz.konch.xyz/5NaEHVggf2rD.gz | gunzip | dd = / dev / vda

İndirme işlemi tamamlandıktan sonra artık Console ekranını kapatabiliriz. Şimdi tekrar Digitalocean üzerinden sunucumuzun Recovery ekranına dönüyoruz. Bir kez daha ON tuşuna basarak sunucumuzu kapatıyoruz. Kapanma işlemi gerçekleştikten sonra Boot from Hard Drive seçiyoruz ve OFF tuşuna basarak sunucumuzu tekrar açık konumuna getiriyoruz. Şimdi Console tıklayarak Windows sunucuza bağlanabilirsiniz. Administrator oturum şifresi [email protected]

Uzak Masaüstü Bağlantısı(mstsc) olarak sunucuya bağlanmak için Ethernet ayarlarından Ipv4 protokolünde;

Ip address:

Subnet mask:

Default gateway:

kısımlarına Console ekranında en altta yazan bilgileri giriyoruz. Ardından çıkacak Network ekranı sağ pencere bildiriminde Yes'e basıyoruz. Sunucunuzu yeniden başlattığınızda Uzak Masaüstü Bağlantısı kurabilirsiniz.


internete dair her şey